Şifre saklama uygulaması kullanmalı mıyım?

şifre saklama uygulaması

Şifre saklama uygulaması derken aslında; telefon, tablet yada bilgisayarınıza (yada hepsine birden) yükleyebileceğiniz, önemli olduğunu düşündüğünüz ve kimseyle paylaşmak istemeyeceğiniz bilgileri, güvenli bir şekilde saklayıp, istediğiniz zaman kullanımınıza sunabilen bir uygulamadan bahsediyoruz.

Bu önemli bilgi yada belgeler kimlik bilgileriniz, kredi kartı yada banka hesabı bilgileriniz, sosyal medya hesap bilgileriniz, abone olduğunuz hesap ve servis bilgileri yada kimsenin görmesini istemediğiniz notlarınız olabilir. Eğer bu ve benzeri bilgiler için bir uygulama yada servis kullanmıyorsanız, aklıma ilk olarak şunlar gelebilir;

 • Hiç bir sosyal medya yada internet servis aboneliğiniz yok
 • Hafızanız çok kuvvetli, ve onca kullanıcı adı, bilgi ve parolayı aklınızda tutabiliyorsunuz
 • Unutmamak adına tüm aboneliklerinizin şifreleri aynı
 • Şifrelerin aynı olmasının yanında kolay hatırlanabilir olması önemli
 • Bütün bu bilgileri eşim, dostum vb kişiler yönetiyor
 • Şifreleriniz periyodik olarak değiştirilmiyor

Aslında liste herkese göre değişebilir. Bu tür servisleri veren uygulamalar da aynı şekilde aklınıza gelen tüm bilgileri saklayamayabiliyor. Genele baktığınızda oldukça iyi iş görebilen şifre saklama uygulaması var diyebilirim. Bazıları tamamen ücretsiz, limitli kullanım ile ücretsiz, yada ücretli olarak gelebiliyor.

Ürün odaklı bir yorum yapmak istemiyorum ama yazı sonunda belli başlı bazı şifre saklama uygulaması isimlerini paylaşıcam. Bunlar arasından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Şifre saklama uygulaması kullanmanın bize ne faydası var?

 • Servis ve aboneliklerinize şifre saklama uygulaması üzerinden giriş yapabilirsiniz. Genelde bu tür uygulamalar size bir adet “ana şifre – master password” belirletirler. Bu şifreniz yardımı ile uygulama üzerinden kayıtlı servislerinize giriş yapabilirsiniz. Tabiki bu ana şifrenizin tahmin edilemez ve zor olması aynı zamanda hiç kimse ile paylaşılmaması çok önemli.
 • Artık sadece bir adet ana şifre hatırlamanız gerekeceğine göre, diğer tüm şifrelerinizi tahmin edilemez bir formatta oluşturabilirsiniz. Yani kullanıcı adı ve şifre kullanan tüm servis ve aboneliklerinizin bilgileri birbirinden farklı olabilir. Böylelikle herhangi bir tanesi kaza ile birinin eline geçtiğinde, diğer hesaplarınızın güvenliği garanti altında olabilir.
 • Eğer ben zor şifre oluşturmakla uğraşamam diyorsanız şifre saklama uygulaması aynı zamanda tahmin edilmesi neredeyse imkansız kombinasyonlarda şifreler üretebiliyor. Bu şekilde istediğiniz kriter ve özelliklerde uzun ve zor şifreler yaratabilir ve ilgili servise atayabilirsiniz.
 • Kredi kartı ve banka hesap bilgilerinizi saklayabilirsiniz. Aynı zamanda bazı uygulamaların tarayıcı eklentilerini kullanarak ödeme işlemlerini daha kolay yapabilirsiniz.
 • Hemen hemen tüm uygulamalarda otomatik form doldurma fonksiyonu bulunur. Bu sayede şu zamana kadar hangi tarayıcıda hangi otomatik doldurma bilgisi var kafanız karışmadan tek bir merkezden yönetebilirsiniz.
 • Genelde bu tür uygulamaların bilgisayar, telefon ve tablet uygulamaları da bulunur. Dolayısı ile bu bilgilere sahip olduğunuz tüm cihazlar üzerinden ulaşabiliyorsunuz.
 • Uygulamalar genelde bilgilerinizi kullandığınız bir bulut servisine yada kendi bulut hizmetlerinde yedekler. Böylelikle cihazlarınız çalınır yada kullanılmaz duruma gelirlerse bulut üzerinden bilgilerinizi geri alabilir, kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Bazı uygulamalar tüm bilgilerinizi girdiğinizde kullanmakta olduğunuz şifreleri standard bir denetimden geçirir. Bu sayede şifrelerinizin ne kadar güçlü olup olmadıklarını da öğrenmiş olursunuz.
 • Eğer güvenilirliği bilinen ve bilinmiş uygulamardan birini seçtiyseniz bilgilerinizin sadece size özel olduğundan ve standardların üstünde şifrelenmiş bir şekilde korunduğundan emin olursunuz.

Şifre saklama uygulaması için bir kaç örnek alabilir miyiz?

Aşağıda piyasada çokça anılan ve güvenilirlikleri yüksek düzeyde şifre saklama uygulaması isimlerini bulabilirsiniz. Siz de yukarıdaki avantajlardan faydalanayım derseniz aşağıdakiler iyi birer seçenek olabilir.

 • 1Password : Benim favorilerimden biri. Yukarıda yazılan tüm işlemleri yapabiliyor. Sadece ücretsiz versiyonu yok. Yıllık abonelik sistemi ile ürünü kullanmaya başlayabiliyorsunuz.
 • LastPass : Diğer popüler uygulamalardan biri. Yukarıdaki tüm işlemleri yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kısıtlı fonksiyonları olan ücretsiz versiyonu da mevcut. Tarayıcı üzerinden de kullanabileceğiniz uzantısı mevcut.
 • RoboForm : Kullanışlı diğer bir uygulama. Bu uygulamada da kısıtlı ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz. Tüm platformlarda kullanabileceğiniz bir uygulama. Benim dikkatimi çeken bir özelliği, şifreleri başka kullanıcılar ile paylaşabiliyorsunuz. Web üzerinde karşınıza çıkabilecek formların, otomatik doldurulmasında da size yardımcı olabiliyor.
 • Apple Keychain : Bir Apple bilgisayarınız varsa içinde bu işlemleri yapabilecek bir KeyChain Access uygulaması mutlaka vardır. Üstelik ücretsiz bir şekilde bütün bilgilerinizi tüm Apple cihazlarınızda da kullanabiliyorsunuz. Ben her ne kadar Apple bilgisayar kullanıyor olsamda platform (Apple IOS, Android, Windows) bağımsız olmak istediğimden yukarıdakilerden birini seçtim.

Özetle eğer artık yönetilmesi neredeyse imkansız hale gelmiş bir bilgi yığınının ortasında çaresiz kaldıysanız ve düzenleme adına bir çözüm bulmak istiyorsanız bir şifre saklama uygulaması edinmek size bu konuda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.