Önce bir açıklama fotoğrafları aktardığım bilgisayar yeni nesil Macbook Pro. Hani şu üzerinden sadece USB-C portları olanlardan. Bu bilgisayarlar ilk çıktığında herkes doğal olarak “yoğ artık” dedi. Ama sonra ne oldu bir çoğu benim gibi gitti bir tane aldı.

Bu bilgisayarlardan bir tane aldıktan sonraki ilk işimiz, normal hayatımızda kullanmakta olduğumuz diğer cihazların bu bilgisayarla anlaşabilmesini sağlayacak dönüştürücüler almak. Yada tam tabiri ile almaya çalışmak.

Benim ihtiyacım da diğer arkadaşlardan farklı olmayarak USB, SD Okuyucu, HDMI çıkışı olarak zaten belli. USB ve HDMI için fazla diretmeden sitesinden önüme çıkan ilk Apple aksesuarlarından birini aldım. Şikayetim yok gayet memnunum.

Gel gör ki SD kart okuyucusu olarak güvenebileceğim bir ürün bir türlü bulamadım. Onca aramadan sonra gözüme çarpan sadece Sandisk’in teklisi oldu. Onu da ancak Amerika’dan getirtebiliyorum o da çok pahalı.

Durumu para vermeden nasıl çözdüm?

Öncelikle elimde neler var diye bakınırken iPad için aldğım SD kart okuyucusu gözüme çarptı. Bununla bilgisayarıma aktarım yapamam ama iPad yada iPhone telefonuma yapabilirim. Ben de şu şekilde ilerledim;

  • SD kart üzerindeki fotoğraflarımı telefonuma yükledim.
  • Telefona yüklediğim fotoğrafların hepsini seçip paylaş menüsüne girdim
  • Bu aşamada bilgisayarımdaki “AirDrop” seçeneğini aktif etmem gerekiyordu yaptım.
  • Telefonum üzerinden az önce açtığım paylaş menüsünden AirDrop etkin olan ve görünen bilgisayarımı seçtim ve transfer başladı.

Toplamda 2.5 GB veri transferi yaptım. 3 dakika gibi bir süre aldı. Transfer edilen fotoğraflarım bilgisayarımda “Downloads – Yüklenenler” klasörüne inmiş. Buradan alıp istediğim başka bir yere koyduktan sonra Lightroom içine ekledim.

Bu çözüm işe yarıyor. Üstelik diğeri gibi olmasa da hızlı denilebilir. Fakat profesyonellere göre olmadığı da açık. Fotoğrafçılıkla benim gibi acemice, sadece hobi olsun diye uğraşıyorsanız ve “ekipmana o kadar para yığdık bir elli dolar da buna vermesem” diyorsanız işinize yarayabilecek bir yöntem.

ÖNEMLİ : para vermememin sebebi yukarıda bahsettiğim (iPhone, Lighting SD Kart Okuyucu) cihazlara önceden para vermiş olmamdır. Yani sizin de elinizde bu cihazlar varsa benimle aynı durumdasınız yoksa zaten gidip kendinize uygun dönüştürücüyü almanız daha hayırlı olacaktır.

There are currently no comments.