Not alma uygulaması bulmak bu kadar mı zor?

Piyasada bir sürü not alma uygulaması var, bu işin kolay tarafı, zor tarafı ise bu kadar alternatifin arasında istediklerime uygun bir not alma uygulaması bulmak. Bilinenlerin yanında başka bir kaç farklı uygulamaya da göz atma fırsatı buldum. Sonunda tek bir uygulamanın tüm istediklerimi karşılayamayacağını kabul etmek zorunda kaldım.

Not alma uygulaması alanında denediğim uygulamalar genelde bilinen ve beğenilen uygulamalar. Bazı uygulamalar aynı anda birden fazla özellik için yaratılmış olsalarda bir yerde eksik kalıyorlar. Bu durumda uzun vadede hiç bir fayda getirmiyor.

Bu süreç içerisinde genelde aşağıdaki konulara dikkat etmeye çalıştım;

Ne kadar az o kadar çok

Not alma uygulaması diye yüklediklerimin bir çoğu maalesef aynı anda birden fazla işi yapmaya çalışıyor. Bazılarının aksine bu durum bana pek mantıklı gelmiyor. Mesela serbest yazı yada blog yazılarını hazırlayabileceğim bir uygulamada yapılacaklar listesi tutmanın benim için hiç bir mantığı yok.

Ne var ki, böyle bir knot alma uygulaması gördüğünüzde özellikleri arasından bir seçim yapamıyorsunuz. Bu yüzden, mecbur, uygulamayı yükleyip hangi özelliğinin işime yarayabileceğine karar vermeye çalışıyorum. Eğer istediğim gibiyse o uygulamanın sadece bir özelliğini kullanıyorum.

Kullanılabilirlik

Uğraştırmadan kullanabileceğim bir not alma uygulaması olmalı. Yani uygulamayı yükler yüklemez alışmam 10 dakikayı geçmemeli. Buna kişiselleştirmeler, hesap ayarları da dahil. Sonuçta bir not alma uygulaması beğenip yükledikten sonra onu uzun süre kullanabilmeyi hedefliyorsunuz. Bu yüzden, kolay kullanım bir not alma uygulamasında en azından benim için çok önemli. Bazıları zoru sever buna bir şey diyemem.

Kişiselleştirme

Dokunabildiğim her yerde kişiselleştirebilme imkanımın olması gerekiyor. Bu devirde ve özellikle de para verip aldığımız uygulamalarda hiç bir şeyi kişiselleştirmiyor olmamız sinir bozucu. Uygulamanın teması, listeleme biçimi, yazı tipi vb özellikleri ile oynayabiliyor olmamız gerekir diye düşünüyorum.

Görsellik

Bu konu benim için çok önemli. Güzel görünmesi ve yormaması lazım. Özellikle “gece modu” dediğimiz özelliğinin olması öncelikli tercihimdir. Uygulama üzerinde çalışma yapmak uzun zaman alabiliyor. Bunu göz ardı etmemek gerekir. Sürekli olarak dikkat dağıtan yada gözlerinizi yoran bir uygulama ile çalışarak üretkenlik hayal olur.

Bulut desteği

Artık hemen hemen hiç bir şeyi lokalde tutmuyoruz. Verilerimi bulutta saklayabiliyor olmak yedeklilik ve kullandığım bilgisayarın kaynaklarını harcamamak açısından önemli. Genelde bütün uygulamalar sık kullanılan bulut depolama servislerine destek veriyorlar. Benim tercihim genelde iCloud desteği vermesi.

Paylaşım

Sonuçta bir şeyler karalıyor olacağız. Yazdıklarımızı bir şekilde olabildiğince çeşitli formatlarda paylaşabilmek gerekir diye düşünüyorum.

Destek

Uygulamalarda özellikle ücretli olanlarda desteğin bir şekilde kesiliyor olması çok sinir bozucu. Bu yüzden uygulamayı almadan önce yorumlara bir göz atmanız faydalı olabilir.

Ücretlendirme

Şu ana kadar bildiğim 3 farklı uygulama edinme şekli var : Bedava, Tek ödeme, Abonelik. Tek ödeme ve abonelik konusunda bazen gelgitlerim olabiliyor. Fiyatlandırma makul ise abonelik sistemini tercih edenlerdenim. Bedavaların bir çoğunda reklam verme durumu var.

Son durum nedir?

Bu kadar ince elemeden sonra aşağıdaki uygulamarı amaçlarına paralel kullanmaya başladığımı söyleyebilirim. Şu ana kadar kurduğum sistemde bir sıkıntı çıkmadı.

Bear

Sadece MacOS ve IOS platformlarında çalışıyor. Aslında başta bahsettiğim hemen her şeyi yapabiliyor tarzı bir uygulama. Ama ben daha çok kullanılabilirlik, tasarım, görsellik özelliklerine göre değerlendirdim. Bu uygulama ile sadece blog yazılarımı hazırlıyorum. Abonelik sistemi ile çalışıyor ve fiyatı gayet makul.

Evernote

İşte size her şeyi yapabildiğini iddia eden uygulamalardan biri daha. Aslında yapıyor da ama benim gözümde tasarım, ve görsellikten kaybetti diyebiliriz. Şu anda web clipper, döküman/kart tarama, toplantı notlarım için kullanıyorum. Bulut üzerinde yedekleme yapabiliyorum. Bazı özelliklerini açabilmeniz için abonelik sistemi gerekiyor.

Day One

Bence mükemmel bir not alma uygulaması, önceden tek satın alma ile kullanabiliyordunuz, ama şimdiki versiyonu abonelik sistemi ile çalışıyor. Gezi ve günlük notlarım için kullanıyorum. Eğlenceli ve kullanımı çok kolay bir not alma uygulaması. Farklı platformlarda kullanabiliyorsunuz. Kayıtlarınızın hepsi bulutta saklanıyor.

Things

Bildiğiniz yapılacaklar listesi. Ama tasarımı ve kullanım kolaylığı nedeni ile beni hemen kandırdı. Uygulamayı satın alabiliyorsunuz. Benzer uygulamalar yok değil. Bedava olan Wunderlist’i de denedim. Tasarım olarak Things daha çok hoşuma gitti.

Her not alma uygulaması aradığımızı veremeyebiliyor

Bu başlık herkes için geçerli midir bilmiyorum. Benim gibi takıntılıysanız ve tam olarak kafanıza göre bir not alma uygulaması istiyorsanız işiniz zor. Bazı uygulamaların deneme sürümleri olmayabiliyor. Ya riske giriyor satın alıp deniyorsunuz yada incelemelere dalıp mantıklı bir karar vermeye çalışıyorsunuz.

Bazı arkadaşlarım var her şeyi yapabilen tek bir uygulama ile ilerleyebiliyorlar. Ben maalesef yapamıyorum. Bu yüzden istediğimi bulana kadar sinir bozucu deneme yanılmalar yaşayabiliyorum. Şu an bile hala kullandığım bir uygulamadan vaz geçmek istediğim halde yapamıyorum.

Bu arada Evernote ‘tan daha hızlı ve iyi döküman tarama yapabilen uygulama biliyorsanız tavsiyelerinizi bekliyorum. 🙂

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.