Kablosuz şarj zararlı mı?

Bu teknolojiye uyumlu ilk telefonumu aldığımda hiç bir araştırma yapmadan “gideyim bir tane de ben alayım” diye içimden geçirdiğimi hatırlıyorum. Sonuçta yeni bir teknoloji var ve sahip olduğum cihaz da bunu destekliyor.

Teknolojiyi çok sevmeme ve hatta bu sektörden para kazanmama rağmen bu sorgusuz sahip olma algısını hiç sevmiyorum. Kendinizi azıcık kaptırsanız konu küçük bir telefondan komple bir masraf yığınına dönüşebiliyor.

Başta da söylediğim gibi, ben de ilk etapta böyle düşünüyordum. Bir sebepten denk gelmediği için alamadım. Sonra tesadüfen karşılaştığım yazılar sayesinde derin bir oh çektim. Şu anda bedava verseniz almam kıvamındayım. Nedenlerinden biraz bahsedeyim.

Öncelikle kablosuz şarj ne demek oluyor?

Basit anlamı ile destekleyen cihazların kablosuz olarak şarj edilebiliyor olması. Yani senelerdir şarj için sürekli taktığımız o kabloları artık cihazlarınıza takmak zorunda kalmıyorsunuz. Bunun yerine o kabloları kablosuz şarj cihazlarına takıyorsunuz (yaygın kullanım).

Şu anda kablosuz şarj teknolojisi ile ilgili aktif olan bir kaç standard var. Bunların arasında en yaygın olanı “Qi” standardı gibi görünüyor. Eğer cihazınız için marka tarafından özel olarak üretilen bir kablosuz şarj istasyonu almayacaksınız piyasadan bulabileceğiniz diğer markaların destekledikleri standardlara dikkat etmeniz gerekiyor. Desteklemiyorsa şarj da yok doğal olarak.

Kullanımı nasıl oluyor?

Öncelikle aldığınız kablosuz şarj istasyonunu (diyelim) kullanmak istediğiniz yerde bir elektrik kaynağına (priz vb) takıyorsunuz.
Sonra kablosuz olarak şarj edilebilir cihazınızı bu istasyonun üzerinde bırakıveriyorsunuz.

Kablosuz şarjın bize sağladığı avantajları da şuraya koyalım :

– Sürekli olarak tak çıkart yapmıyoruz
– Halka açık bazı yerlerde (eğer destekliyorsa) kullanabiliyor olmamız yanımızda sürekli şarj kablosu yada power bank taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor
– Günlük kullandığımız eşyalara entegre olabilme potansiyeli var (çalışma masası, ev sistemleri, modem vb)

Yani yukarıdaki avantajları incelediğinizde insan düşünmeden edemiyor. Bir tarafta kablonuzu şarj girişine sığdırabilmenin zorluğu, diğer tarafta cihazınızı küçük bir haraketle istasyonun üzerine bırakabilmenin dayanılmaz hafifliği.

Kablosuz şarj ile ilgili dezavantaj diyebileceğimiz şeyler var mı?

– Ekstra satın almak zorundayız ve o kadar da ucuz değiller
– Telefonumuzun kablolu bir şarj istasyonu üzerinde uygun yerleştirme zorunluluğu.
– Telefonumuzun mutlaka şarj istasyonuna temas etme zorunluluğu
– Kablolu şarj etmeye oranla daha uzun şarj süresi
– Telefonlarımızın aşırı ısınması
– Pil ömrünü hatırı sayılır şekilde kısaltıyor olması
– Kullandığınız cihazın gücüne ve koyduğunuz yere göre sağlığınızı tehdit etme olasılığı

Şimdi bunları sıralayınca “pratik” kelimesi ile ilgili aklım karışmadı değil. Görebildiğim kadarı piyasada satılan bu kablosuz şarj istasyonlarının bana sağladıkları tek avantaj telefonuma kabloyu takmak için harcadığım 3 saniye.

Bence şimdilik ve şu anda bize sunulan ürünlere bakacak olursak bu 3 saniye için bu kadar para vermek saçmalık.

Bu yorumdan teknolojiye karşı bir gıcıklığım olduğu anlaşılmasın. Şu anda piyasada satılanların paralelinde güzel gelişmeler de olmuyor değil. Mesela bir çok firma şu anda bile, belirlenmiş bir alan içinde aktif bir kablosuz enerji aktarımı için ürünler tasarlıyorlar. Yani uygun cihazların sürekli olarak ve belirlenen kriterlerin gerçekleşmesi durumunda temas yada yakınlık problemi olmadan şarj edilebiliyor olması.

İş sadece bu teknolojiyi bulmakla bitmiyor tabi. Aynı zamanda aşağıdaki konularla da ilgilenmiş olmaları tercih sebebimdir.

– Hedeflenen alana yayılan elektro manyetik dalgaların bize zarar vermiyor olması lazım
– Şarj ederken cihazlarımızın pil ömürlerinden götürmemesi gerekir
– Fazla ısınan mobil yada giyilebilir cihazlar konusunda çekincelerim var bu sorunun da çözülmesi gerekiyor.
– Şu anda dağınık gibi görünen standardların bir çatı altında toplanması lazım. Elinizde farklı standardları destekleyen birden fazla cihaz varsa hepsi için bir tane istasyon almak çok mantıklı gelmiyor.

Bu şekilde çalışması için tasarlanmış ürünleri duyuyorum. Mesela “Pi” bunlardan bir tanesi (https://www.picharging.com/technology/). Aynı odada tam hızda 4 tane düşük hızda ise daha fazla cihazı herhangi bir şeye temas ettirmeksizin istasyondan makul bir uzaklıkta iken şarj edebiliyor.

Yani bütün bu bilgileri topladığımda görünen o ki, eninde sonunda bu kablosuz güç aktarımı teknolojisi bir şekilde yaşam alanlarımıza girecek. Mesela evinizde Amazon Echo, Apple HomePod, yada Google Home varsa bunlara, yada hiç biri yoksa modeminize entegre bir sistem yapılabilir.

İşte bu sebeplerden dolayı böylesine hızlı ilerleyen ve daha çok gelişmelere gebe bir teknoloji için gidip bir sürü para vermek istemedim. Teknolojinin gerçek anlamda pratik ve kusurlarından arındırılmış versiyonunu bekliyorum. O zamana kadar izlemede kalmak bence en iyisi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.