Çocuk için tablet kurulumu yaparken nelere dikkat edelim?

çocuk için tablet kurulumu

Bir çocuk için tablet kurulumu ne kadar zor olabilir?

Çocuk için tablet kurulumu yapmanın bu kadar incelikli olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Oğlum 10 yaşına geldi. Şu yaşına kadar sürekli olarak bizim kaynaklarımızı kullanarak akıllı cihaz ve getirdiğini nimetlerden(!) faydalandı. Bu sene işler biraz daha farklı olacak. Bu seneden itibaren okulda kullanacağı kendine ait bir tableti olacak.

Konuya Efe’nin açısından bakacak olursak değişecek pek bir şey yok. Sonuçta hedef “bir cihaz kullanmaksa” kimin olduğu O’nun için pek o kadar önemli değil. Zaten problem de burada yatıyor.

Şimdi doğal olarak okulda kullanabileceği bir tableti var ama kendisi işin başka boyutları için çoktan çalışmalara başladı bile.

Yaptığı listeyi aynen paylaşıyorum :

* Oyunlar : Liste değişebiliyor çok sevdikleri hariç
* Instagram : Mutlaka olmalı zira oradan arkadaşları ile mesajlaşmaktan hoşlanıyor
* Youtube : Mutlaka ve mutlaka sevilen(!) youtuberlar olmalı

Bu liste içerisinde tabiki akademik yada ileri seviye BT becerileri gerektiren uygulamalar beklemiyorum. Ama hiç bir zaman “okulda kullanılmak üzere” cümlesine itibar etmedi. Daha doğrusu duymamazlıktan geldi. Bu yüzden riski minimize etmek için ekstra önlemler almak zorunda kaldım.

Önce çocuk için “Google Aile bağlantısı” uygulamasına dahil olmaya çalıştım fakat mümkün olmadı. Sistemin nedense Türkiye’de aktif olmadığını öğrendim. (düzeltme : sonra yapabildim)

Play Store üzerinden aratırsanız bir sürü alternatif görebiliyorsunuz. Bu uygulamalar da nedense içime sinmedi. Bu tür uygulamalar kullanıcıları engellemek üzerine kurulmuş sistemler. Ben daha çok güvenli ama olabildiğince de geniş kapsamlı kullanım deneyimi istiyorum. Bu yüzden okuduğum kadarı ile Google Aile Bağlantısı çok mantıklı bir seçimmiş gibi geldi bana.

NOT : Bu sistemin benzerini Xbox üzerinde çocuğum için yapıyorum ve mükemmel işliyor.

Çocuk için tablet kurulumu başlıyor

Sistem Android olduğundan hesap üzerinde bir denetim sağlayamıyoruz. Bu yüzden biz de cihaz üzerinden yapmaya çalıştık. Android cihazlarda sınırlı kullanım verebileceğiniz profiller oluşturabiliyorsunuz. Hemen hemen Google Aile Bağlantısının özelliklerine yakın yine de faydalı olabilecek bir mekanizma.

Burada olabildiğince dikkatli bir ayar çektikten sonra çocuğum için açtığım Gmail ve youtube hesapları üzerinde de bir kaç ince ayar yaptım. Bunu Google hesapları üzerinden ilgili platformlarda “kısıtlı mod” olarak ayarlayabiliyorsunuz.

Bu aşamadan sonra tablete okul tarafından yüklenecek uygulamayı bekliyor olacağız. Onu da yükledikten sonra yapılacak her yüklemede onay isteyeceğiz. Böylelikle yüklemeler üzerinde de biraz olsun kontrolümüz olacak.

Amacım hiç bir zaman çocuğumla teknoloji arasında bir duvar örmek olmadı. Aslında istediğim tükettiği içeriğin kalitesi, tüketim miktarı, harcadığı zaman (ki bu aynı zamanda gerçek hayattan çaldığı zamanla aynı olmuş oluyor), ve en önemlisi yapabildiği ölçüde ve kalitede içerik üretebilmesi.

Bunu da maalesef biraz kafa dinleyebilelim diye çocuğumuzun kucağına cihazları bırakmakla yapamıyoruz. Heryerde teknoloji ve sosyal medyaya karşı çocuklarımızın bilinçlendirilmesi ile ilgili yazılar konuşmalar görüyoruz. Bence çocuklarımızdan önce bizim proaktif biçimde ve sürekli olarak kendimizi eğitimli, bilinçli ve uyanık tutmamız gerekiyor.

Bu şekil işleyen ve gerçekten işe yaradığını düşündüğünüz bir sistem biliyor yada kullanıyorsanız, deneyimlerinizi benimle de paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.