En yavaş okuma hızında bile ( ki bu ben oluyorum ) bir hafta sonunda bitirebileceğiniz türden bir kitap. Eğlenceli 3 ayrı hikayeden oluşuyor. Bir Delinin Hatıra Defteri, Burun ve Palto…

Hikayelere komik yada absürt olaylar dizisi olarak bakabilirsiniz. Aslında çok detay veren kitaplar beni biraz sıkıyor ama bu kitaptaki anlatım sade. Tasvirleri haklayacağım derken konudan kopmuyoruz.

Kitapta 3 farklı hikaye var demiştim. Bunlar sanki birbirlerine hem bağlı hem değil gibi… Diğer ikisinin yanında Burun enteresanlığı ile uzak ara birinci gelir diyebilirim.

Hikayelere bakınca bir çok yerde aykırılık var diyebiliyoruz ama yinede onca aykırılığın yanında alttan alttan hikayenin geçtiği zaman, mekan, insanlar ve ilişkiler ile ilgili bol bol detay bulabiliyorsunuz.

Kitabın yazarı Rus Nikolay Vasilyeviç Gogol. Puşkin’den etkilenmiş önemliş eserlere imza atmış ama yine de zamanına bir türlü yaranamamış bir yazar maalesef. Mesela bu kitapta da yer alan Palto hikayesi ile yoksulların çektiği acılara parmak bastığından eleştirilere hedef olmuş. Dostovyevski bile Palto için “Hepimiz Gogol’un paltosundan çıktık” demiştir.

Sonraları dine derinlemesine dalmış, Puşkin’in ölümü ile ise hayatla olan ilişkisini neredeyse tamamen askıya almış. 43 yaşında yarı akıllı yarı deli halde ölmüş.

There are currently no comments.