iPad ve iPhone üzerinde çocuk kontrolü

Yakınlarda bir yazı yayınlamıştım. Çocuklara özel sadece onların kullanabilecekleri bir cihaz olmasının daha iyi olabileceğinden bahsetmiştim. Bu yazıda ise iPad ve iPhone üzerinde çocuk kontrolü, önemi ve nasıl yapılabileceği hakkında, işinize yarayabilecek bir kaç not aldım.

Bu yazıda sadece iPad ve iPhone üzerinde çocuk kontrolü hakkında bir takım bilgiler olacağından doğal olarak IOS sistemler ile ilgili detayları göreceksiniz. Android sistemlerde de benzer özellikler ve ayarlamalar olduğunu bilmenizde fayda var. O sistemler için de ayrı bir yazı hazırlarız.

iPad ve iPhone üzerinde çocuk kontrolü için aşağıdaki adımlar başlangıç için gerekli:

  1. cihaz çocuğuna ait olacağından daha etkili bir koruma için sadece çocuğunuza ait bir Apple ID oluşturmuş olmanız gerekir.
  2. Bu Apple ID yi sonrasında Apple sistem üzerinde kuracağınız Aile grubuna dahil etmelisiniz. Bununla ilgili detaylı bilgiyi şuradan alabilirsiniz.
  3. Yukarıdaki işlemleri tamamladığınızda ve cihazı çocuğunuzun Apple ID is ile kurduğunuzda cihazınızda Ayarlar > Genel > Sınırlamalar alanına gidin
  4. ilk açtığınızda sistem sizden bu alana girebilmek için bir pin kodu ayarlamanızı isteyecek. Bunu sadece sizin ve Aile grubundaki diğer ebeveynler bilmeli.
  5. pin kodunu yaraladıktan sonra açılan sayfada bir dolu ayar göreceksiniz. Varsayılan olarak tüm her şey ulaşılabilir olacaktır.
  6. Sırasıyla bir kategorize etme durumu farketmişsinizdir. Önce Uygulamalar, içerik, gizlilik, yapılabilecek değişiklikler, ve oyun merkezi ayarlarını görebilirsiniz.

Bundan sonrası sizin tercihlerinize göre şekillenecek.

iPad ve iPhone üzerinde çocuk kontrolü için gereken teknik gereksinimleri yukarıda yapmış olduğunuzu varsayıyorum. Bundan sonra iş, çocuklarınızın güvenli, verimli ve sağlıklı teknoloji kullanımı için gereken ince ayarlarını yapma işlemlerini tamamlamaya kalıyor.

Bütün bu ayarları çocuklarınıza teknoloji kullanımını yasaklamak yada tamamen çekilmez hale getirmek için yapmadığınızı bilmeniz çok önemli. Çocuklarımızın teknoloji ile çok küçük yaşlarda tanışmasını istemiyor olabilirsiniz, bunun imkansız ve hatta çocuğunuza zarar verebilecek bir aksiyon olduğunu söylemek isterim. Tabi, eğer çocuğunuzu her şeyden uzak bir dağ evinde yaşatmayı planlamıyorsanız.

Benim de gün ve gün deneyimlediğim gibi, kullanımı verimli ve hedefe odaklı bir şekilde kullanmalarını sağlayabildiğimizde, teknoloji korkulan olmaktan büyük bir hızlandırıcıya dönüşüyor. Böylelikle hem çocuklarımız çağımızdan geri kalmıyor hem de teknolojinin sağladığı avantajlarla daha çok bilgi ve beceri edinebiliyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.