Akıllı telefonla çekilen fotoğraflar ve kaliteli baskı almanın püf noktaları

Akıllı telefonla çekilen fotoğraflar artık eskisi gibi değiller. Yeni nesil akıllı telefonlar, profesyonel makinalar kadar olmasa da, belirli bir seviyeye kadar, gayet kaliteli çekimler yapabiliyorlar. Hatta bazen, kullanım şartları ve alanlarına göre, profesyonel abileri ile yarışır duruma geldiklerini bile söylemek mümkün.

Fotoğraf çekme ve işleme konularında her markanın farklı yaklaşımları olabiliyor. Bir marka tek lens ile arkasındaki uygulama algoritmalarını geliştirerek çok güzel işler çıkarabiliyorken; diğer bir marka telefona 3-5 lens koyarak yapılan çekimler üzerinde güçlü etkiler yaratabiliyorlar.

Bu ikisi arasındaki farklılıkların yakın zamanda kapanabileceğini sanmıyorum, dahası; aralarındaki çekişme, çeşitli platformlarda, daha uzun süre devam edeceğe benziyor. Benim bu yazıda odaklanmak istediğim konu; akıllı telefonla çekilen fotoğraflar ve bu fotoğrafların olabilecek en iyi şekilde bastırılması.

Bu bence önemli bir konu, çünkü; herkes yüksek fiyatlı bir fotoğraf makinası alamayabilir. Yada bütçesini yüksek fiyatlı bir akıllı telefon almakta kullanabilir. Fotoğrafçılığa özel bir merakı yoksa; ikinci seçenek tabiki mantıklıdır. Diğer taraftan akıllı telefon aldı diye kaliteli baskı alamayacağı sonucuna da varmamak lazım.

Piksel ve Çözünürlük

Akıllı telefonla çekilen fotoğrafların diğerlerinden biraz daha farklı olabileceğini tahmin edersiniz sanıyorum. Diğer taraftan fotoğraf dendiğinde her zaman ve her koşulda bilinmesi gereken bir kaç ortak kavramın geçerli olduğunu da bilmek gerekiyor. Bu konular hakkında bilgi sahibi olmanız, çektiğiniz fotoğraflardan kaliteli baskı almanızda size çok faydalı olacaktır.

Piksel

Piksel dediğimiz şeyi Wikipedia “Dijital göstergelerde görüntünün elde edilmesini sağlayan ve kontrol edilebilen en küçük birimdir.” olarak tanımlıyor. Fotoğraflar piksel diye adlandırılan kareciklerden oluşuyor. Bir fotoğrafı yeterince büyüttüğünüzde bahsettiğim küçük karecikleri görebilirsiniz. Gördüğünüz kareciklerin her birine piksel deniliyor. Bir fotoğrafın kalitesi ile sahip olduğu piksel sayısı doğru orantılı. Yani bir fotoğraf ne kadar çok pikselden oluşuyorsa, o kadar kaliteli oluyor.

10cm ye 10cm ilk bir fotoğrafınız olduğunu düşünün. Bu fotoğraf 10 pikselden de oluşabilir, 100 ve hatta 1000 pikselden de oluşabilir. Bu durumda aynı boyutlarda 1000 pikselden oluşan fotoğraf diğerlerine göre daha kaliteli olacaktır.

Bu yüzden “Megapiksel” olarak adlandırdığımız kamera kapasiteleri büyüdükçe daha kaliteli fotoğraflar çekilmesine imkan veriyor. Buradan doğrudan çözünürlük konusuna geçiş yapmak gerekiyor.

Çözünürlük

Çözünürlük piksel ile doğrudan ilişkili. Zira bir fotoğrafın çözünürlüğünü, fotoğraftaki piksel sayısı belirliyor. Çözünürlük dediğimiz şey aslında, fotoğraf içinde bulunan toplam piksel sayısından ibaret.

Şöyle kesin bir bilgi var, 1 Mega Piksel içerisinde 1 Milyon Piksel barındırıyor.

Buna göre 12 Mega Piksel kamerası olan bir akıllı telefon, içinde 12 milyon piksele kadar barındırabilen fotoğraflar basabiliyor demektir. Kadar dememin bir sebebi var. Çünkü; telefon üzerinden fotoğraf kalitesini düzenleyebiliyorsunuz. Özetle kameranızın çözünürlüğü ne kadar yüksekse çekeceğiniz fotoğrafların çözünürlüğü ve dolayısı ile kalitesi de o kadar yüksek oluyor.

Telefonunuzla çekim sırasında dikkat etmeniz gerekenler

Fotoğraflarınızı profesyonel düzeyde bir uygulama ile düzenlemek istiyorsanız, ve telefonunuz da destekliyorsa, formatınızı RAW olarak tanımlayın. RAW formatı, çekilen fotoğrafla ilgili bütün bilgileri içeren bir formattır. Profesyonel fotoğraf uygulaması ile çektiğiniz fotoğrafların renk, ışık, tonlama ve hatta odaklama ayarlarına dahi müdahale edebilme imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Bir çok akıllı telefonda, fotoğrafların hem RAW hem de JPEG formatında kopyalarını almanızı sağlayan ayarlar mevcut. Bu şekilde yeniden yapılandırmak isteyebileceğiniz fotoğrafların RAW versiyonları ile istediğiniz kadar oynayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise çekim modları. Yani en azından akıllı telefonunuzun size sağladığı kadar, elinizde olanlar. Günümüz akıllı telefonların genelinde “PRO” modu mevcut. Bu mod ile ışık, tonlama, diyafram, ISO vb ayarların hepsini, sanki profesyonel makinada çekim yapıyormuş gibi düzenleyebiliyorsunuz. Bu durum tabi, anında gör çek mantığına ters düşecektir, ama ayarlara hakim olduktan sonra sonuçları çok beğeneceğinizden eminim.

Ben PRO almayayım diyorsanız güncel akıllı telefonların kamera sistemleri de işinizi görecektir. Önceleri akıllı telefonlar üzerinde ne çekecekseniz modunu ona göre ayarlamanız gerekiyordu. Mesela manzara çekecekseniz bazı telefonlarda manzara diye seçebiliyordunuz. Şimdiki telefonlarda bu işi yapay zeka destekli sistemler yapıyor. Hatta çektiğiniz ortama ve hatta nesneye göre renk, ışık ve ton ayarlamalarını kendisi otomatik düzenleyebiliyor.

Kullanacağınız makinaya bakmaksızın, fotoğraf çekmenin en önemli unsurlarından biri ışıktır. İş akıllı telefonlarla fotoğraf çekmeye gelince, maalesef, ışık öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken problemlerden biri. Yeni çıkan telefonların kamera özelliklerinin incelemelerine bakarsanız, genelde düşük ışık performansına dikkat çekilir. Demem o ki, karanlık ortamlarda yapacağınız çekimler için ışık olayını da dengelemeniz gerekir. Telefonunuzun ekranı o anda size her şeyi mükemmel gösterebilir, iş baskı almaya gelince kalite ekranda gördüğünüzden çok farklı olabiliyor. Dikkat etmenizde fayda var.

Çektiğiniz fotoğrafların baskısını almak

Bazen çektiğiniz fotoğrafların ne kadar güzel olduklarını baskılarını almadan anlayamayabiliyorsunuz. Bunu ben defalarca yaşadım. Şimdilerde bize sunular sanal sistemler, albüm yada hikayeler hiç bir zaman kaliteli bir baskının yerini tutmuyor. Bu yüzden akıllı telefonla çekilen fotoğraflar da dahil olmak üzere, çektiklerinizin baskısını almak için aşağıdaki konulara bir göz atmanızda fayda var.

Dışarda bastırıcam

Akıllı telefonla çekilen fotoğrafları kendiniz bastırmayacaksanız, dikkat etmeniz gereken şey telefonunuzdaki fotoğraf kalite ayarları. Bir çok telefon üzerinden bu ayarları yapabiliyorsunuz. Önceden de söylediğim gibi istediğiniz boyutla doğru orantılı olarak, fotoğrafınızın çözünürlüğü ne kadar yüksekse o derece kaliteli çıktı alabilirsiniz. İşin gerisini gideceğiniz baskı merkezleri halledecektir.

Ben basmak istiyorum

Kendiniz basmak isterseniz, ve kaliteli olmasını istiyorsanız, öncelikle fotoğrafınızın çözünürlük değerini ve buna paralel boyutlarını belirlemeniz gerekiyor. Bununla da bitmiyor, çünkü kullanacağınız yazıcının desteklediği DPI değerleri çok önemli.

DPI dediğimiz şeyin açılımı “Dots Per Inch”, Türkçesi de İnç başına basılan nokta miktarı. Bu değer yükseldikçe fotoğrafınızın baskı kalitesi de artıyor. Fakat her yazıcı sonsuz DPI değerine sahip değil. Bu yüzden fotoğraf basmak için bir yazıcı arıyorsanız, diğer özelliklerinin yanında DPI değerlerini de kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Fotoğraf boyutunuz poster vb benzeri bir formatta basılacaksa DPI değerini daha aşağılara çekebilirsiniz. Bu fotoğraf içerisindeki pikselleri biraz daha büyütecek ve yakından baktığınızda net bir görüntü alamayacaksınız, ama uzaktan baktığınızda görüntü daha da netleşecektir. Sokakta gördüğünüz reklam panolarına dikkat ederseniz yakında pek bir kalitesiz görünebilirler ama uzaktan baktığınızda bu kusurları göremezsiniz. Tabi elinizdeki fotoğrafın çözünürlüğü çok yüksek ise bunu yapmak zorunda değilsiniz.

Fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz bir uygulamanız var ise aşağıdaki boyut çözünürlük oranlarından faydalanarak baskınızı olabildiğince kaliteli alabilirsiniz.

Baskı Fotoğrafı Boyutu – 300 DPI

=======================
640×480 pixel 5.42 cm x 4.06 cm
800×600 pixel 6.77 cm x 5.08 cm
1024×768 pixel 8.67 cm x 6.5 cm
1280×960 pixel 10.84 cm x 8.13 cm
1600×1200 pixel 13.55 cm x 10.16 cm
1800×1200 pixel 15.24 cm x 10.16 cm
2048×1536 pixel 17.34 cm x 13.00 cm
2400×1600 pixel 20.32 cm x 13.55 cm
3008×2000 pixel 25,47 cm x 16.93 cm
3872×2592 pixel 32,78 cm x 21.95 cm
6048×4032 pixel 51,21 cm x 34,14 cm

Standard fotoğraf baskı ebatları

=======================
6 cm x 9 cm 300 dpi
10cm x 15cm 300 dpi
13cm x 18cm 300 dpi
15cm x 21cm 300 dpi
18cm x 24cm 300 dpi
20cm x 25cm 300 dpi
20cm x 30cm 300 dpi
24cm x 30cm 300 dpi
30cm x 40cm 300 dpi
50cm x 60cm 300 dpi

Akıllı telefonla çekilen fotoğraflar artık sadece telefon ekranlarını süslemek zorunda değil. Yeni cihazlarla artık çok daha kaliteli sonuçlar alabiliyoruz. Sürekli olarak taşıyor olmanız, kullanımının profesyonel makinelere oranla daha kolay olması ise cabası.

Aslına bakarsak, ben fotoğraf makinemi kullanmadığım zamanlarda, akıllı telefonumla çektiğim fotoğrafları maksimum nereye kadar zorlayabilirim, araştırmasına girmiştim. Basit bir soru sormuştum, ama cevabın o kadar da basit olmadığını farkettiğimde, bir yazı ile hem ben daha net öğreneyim hem de sizinle paylaşayım istedim. Umarım işinize yaramıştır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.