Oyun oynar gibi kodlama öğrenmek

Bu başlık genelde çocukların küçük yaşlarda kodlama öğrenebilmesini sağlayan servisler için kullanılıyor. Ben biraz fazla eskilerde kaldım maalesef. Bizim zamanımızda kodlama en erken lise dönemlerinde, o da eğer gittiğiniz lisede bilgisayar varsa öğretilebiliyordu. O zamanlar mobil uygulama geliştirme gibi bir şeyin olmadığını söylememe gerek yok sanırım.

Şimdilerde hemen hemen herkesin hedefinde çocuklar var. Bazı uygulamalar sayesinde çocuklarımız konu ile ilgili yeteneklerini oyun oynar gibi geliştirebiliyorlar. Sonuçta uygulama geliştirmeden bahsediyoruz. Dolayısı ile çocuklar ileride birer geliştirici olmasalar bile konuya paralel planlama, analitik düşünce, analiz etme, sorun çözme gibi bir takım yetileri oyun oynarken edinebiliyorlar.

Bizimki için de bir kaç alternatif bakarken aşağıdakiler hakkında pozitif izlenimlerim oluştu diyebilirim.

Swift Playgrounds – Apple

Seviye seviye çocuklar bildiğiniz oyun oynayarak kodlama dünyasına giriş yapabiliyorlar. Uygulama iPad cihazlar üzerinde çalışıyor. Ekranın sol tarafında kodlamayı yaptığınızda sağ taraftaki karakterler üzerinde yönergeleri uygulayabiliyorlar. Yani sol tarafta goForward() yazdığınızda sağdaki karakteriniz bir adım ilerliyor.

Uygulama son versiyonu ile birlikte robot programlama olayına da giriyor diyebiliriz. Satın alabileceğiniz robotlarına yönetebileceğiniz kodlamalar yapabiliyorsunuz. verdiğiniz komutları robotlar anında uygulayabiliyor. İşin bu tarafı eğlenceli gibi görünse de uygulama dilinin İngilizce olması kullanılabilirlik durumunu biraz zorlaştırıyor.

Code.org

Daha geniş kapsamlı bir uygulama olarak görüyorum. Apple gibi tek bir platform üzerine değil de genel olarak uygulama geliştirme mantığını anlama konusunda kullanılabilecek güzel bir site.

Sitede öğrenciler için özel bir alan mevcut. Buradan öğrenciler ilk derslerden başlayarak oyun mantığında kodlama öğrenebiliyorlar.

Siteyi tüm platform ve cihazlardan kullanabiliyorsunuz ve Türkçe seçeneklerimiz arasında mevcut. Sitede aynı zamanda bağımsız dersler, butik kodlama uygulamaları mevcut. Mesela Flappy bird oyununu kollayabilmek için hazırlanmış özel derse direk olarak giriş yapabiliyorsunuz.

Bunlara benzer ama o kadar da içime sinmeyen bir kaç program daha var. Benim kriterlerime pek uymadığından ilgilenmedim. Gerçi benim oğlan pek oralı olmadı. şimdilik bu ikisi arasında gidip geliyoruz. Daha iyisi gelene kadar en iyisi bunlardan birisi 🙂

Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.