Hay işte bir bu eksikti diyebilirsiniz. Her zaman kutu açılımı olacak değilya bir kere de kapatma yapalım.

Bir Apple bilgisayarınız var. En azından vardı. Satmak istiyorsunuz. Doğal olarak bilgisayarınızda şahsınıza ait hiç bir iz bırakmak istemezsiniz. Bunu daha önceden önemsemediyseniz de şimdiden sonra bilmiyordum da diyemezsiniz.

Bilgisayarınız hangi sistem yada marka olursa olsun, bir başkasına devretmeden önce mutlaka çok iyi bir şekilde temizlemelisiniz.

Bilgisayarlarımız ve özellikle de kişisel bilgisayarlarımız bize özel ve bizim için önemli bir çok bilgiyi barındırabiliyor. Bu her türden bilgisayar yada platform için geçerli. Apple bilgisayarlar için ise durum daha da önemli bir hal alıyor. Hele bilgisayarınızı başkasına devretmekten bahsediyorsanız…

Apple sistemlerin ne farkı var?

Apple donanımlarının Kalitesi yanında, yine kendi üretip desteklediği işletim sistemi ve içinde barındırdığı servisler sayesinde, hani anahtar teslim diye tabir edebileceğimiz, kullanıcı deneyimi veriyor.

Apple eki sistemine dahil olduğunuzda aşağıdaki sistemleri zorunlu olarak kullanmaya başlıyorsunuz :

  • macOS işletim sistemi
  • Apple ID kullanıcı hesabı
  • iCloud depolama
  • AppStore
  • Tüm gizli bilgi, ödeme, abonelik ve şifre işlemlerindeki için Keychain

Bilgisayarınızı temizlemeden verirseniz riskininiz nedir?

Aslında sadece Apple ID hesabınızın ele geçirilmesi ile bile büyük problemler yaşamayız mümkün. Ama burada ikili onay sistemi vb sistemler kullanıyorsanız en azından kabusu başlamadan önce engelleme şansınız olabiliyor.

Diğer taraftan AppStore için ödeme bilgileriniz ve/veya Keychain veri tabanındaki tüm gizli bilgilerinizin ele geçirilmesi riskinin sanal alemdeki tüm aktivitelerinize format atabilecek güçte olduğunu düşünüyorum.

Ne yapmalıyız?

Çözüm çok basit cihazınızı devretmeden önce bilgisayarınızı/tablet yada telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirin.

Bunun üzerine belki ek olarak, ve fabrika ayarlarına çevirmeden önce, bilgisayarınızdaki gizli olabilecek kayıtlarınızı ilgili veri tabanlarından silebilirsiniz. Keychain sistemine girip kredi kartı, ödeme veya diğer hassas bilgilerinizi silebilirsiniz. Tarayıcı üzerinde kayıtlı giriş bilgilerinizi kayıtlardan silebilirsiniz.

Bilgisayardan Apple ID hesabınızın yanında eklemiş olduğunuz diğer (Facebook, Twitter, LinkedIn vb..) hesaplarınızı kaldırabilirsiniz.

Bu basit olarak şunu sağlar. Bilgisayarınız fabrika ayarlarına alınırken diskin üzerine bilgiler yeniden yazılır. Bu da diskte uygun uygulama ile tarama yapıldığında formatlanmış verilerin kurtarılabilme ihtimalini yükseltir.

Bilgisayarınızı fabrika ayarlarına çevirmeden yada formatlarından önce kayıtlarınızı temizlerseniz bilgileriniz geri getirilen veri tabanlarından sililindiği için, kurtarılan bilgiler arasında sizin gizli bilgileriniz olmayacaktır.

Sonra istediğiniz gibi istediğiniz kişiye rahatlıkla cihazınızı devredebilirsiniz. Daha iyi bir fikri olan varsa lütfen paylaşsın, hemen not alalım 🙂

NOT :Bu metod diğer bilgisayarlarda yada platformlarda da geçerlidir. Sadece Apple ‘da işe yarıyor diye bir durum yok 🙂

There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.