Kim korkar Apple bilgisayardan

Mac sistemine geçmekten neden korkuyoruz?

Sistem değişikliği aslında korkulmayacak bir şey değil. En azından benim zamanımda bunu fazlasıyla haklı çıkaracak bir çok olay yaşanıyordu. Şu zamana kadar çevrem tarafından sorulur diye korktuğum şey varsa o da sistem değişimleri olmuştur.

2009 yılında ilk olarak Lenovo marka bilgisayarımı elden çıkarıp Apple dünyasına daldım. Aslında “dalmak” fiilini kullanmak oldukça mantıklı. Çünkü; Apple sistemleri ile ilgili hiç bir şey bilmiyordum. Hep dışardan duyduğum sadece tasarımcıların falan kullanabildikleri yüksek performanslı ve çok pahalı bilgisayarlar olduklarıydı.

Bunlardan sadece “pahalı oldukları” gerçeği doğru çıktı. Diğer söylenenler genelde göreceli şeyler. Her tasarımcı Mac kullanmıyor ve hatta her Mac kullanıcısı tasarımcı ve falan olmayabiliyor.

Aslında bu yazıda başlığındaki sorunun cevabını vermeye çalışmayacağım. Ben geçtikten sonra bilgisayar kullanımı ile ilgili hayatımda neler değişti size bunlardan bahsetmek istiyorum.

Format?

2009 – 2017 arası kullandığım 3 farklı modeli de dahil ederek söylüyorum. Sadece bir kez bilgisayarı fabrika ayarlarına aldım. Bunun sebebi ise teknik bir problem değildi. Sadece meraktan yaptım. Yapmayı öğrenebileyim diye. Eğer bilgisayarınıza saçma sapan uygulamalar yükleyip denemeler yapmıyorsanız. Bilgisayarlar sizi senelerce sorunsuz idare edebiliyorlar.

Driver?

Önceden laptop bile olsa, yeni aldığımız bilgisayarımızın driverlarını (bilgisayarınızdaki donanımları sisteme tanıtılması ve uygun bir şekilde çalışmasını sağlayan uygulamalar) bir köşede saklardık. Sonra bunlara ihtiyacımız olduğunda önce sağladıklarımızı denerdik. Sağladıklarımız işimize yaramaz ve internet üzerinden güncel versiyonlarını indirirdik.

Apple ‘ın en sevdiğim özelliklerinden birisi de bu. Donanım ve yazılım birbirine entegre. Yani kullandığınız donanım yüklü sistemle homojen bir şekilde hiç bir çatışma, ve uyumsuzluk yaşanmadan çalışıyor. Driver diye bir şey doğal olarak ortadan kalkıyor.

Bilgisayarınızı değiştirdiniz ve yeni bir Mac aldınız. Yeni bilgisayarınızı eskisi gibi yapmanız için sadece iCloud üzerinden yedekleri geri yüklemeniz yeterli. Tüm uygulamalar, veriler, belgeler ve ayarlar en son hali ile yeni bilgisayarınıza yüklenir.

Virüs?

Apple sistemler de diğer sistemler gibi virüslere karşı duyarlıdır. Daha az virüs ataklarının görünmüyor olmasının öncelikli sebebi kullanım yoğunluğu Microsoft sistemler gibi olmaması idi… Yani Microsoft sistemler için hazırlanmış virüsler Apple sistemlerde işe yaramıyor. Bu Apple sistemlerin güvensiz inşaa edildiği anlamına gelmiyor. İşin teknik tarafından bakıldığında, uygulama, süreç ve dizin işlemlerinin yönetimi ve çalışması Apple sistemlerini Microsoft’a göre daha dayanıklı kılıyor.

Eğer bunun yanında temel güvenlik uyarılarına da dikkat ederseniz virüs ve benzeri ataklar kesinlikle başınızı ağrıtmayacaktır. Ben 2009 ‘dan bu yana hiç virüs yada benzeri koruma uygulaması yüklemedim. Bir kez dahi bir atak yada bulaşma vakası yaşamadım.

Uygulamalar?

Apple sistemlere ilk geçtiğimde AppStore mantıcına bir süre bakakalmıştım. Artık CD yok, seri no yok, güncelleme takibi yok, sahte yada zararlı uygulamalardan izole, satın aldığınız tüm uygulamalar AppleId hesabınızda kayıt altında ve istediğiniz zaman yükleyebiliyorsunuz.

Uygulamalar bir çok uygulama geliştiricinin şikayetinden de anlaşılabileceği üzere, çok sıkı bir denetim mekanizmasından geçiyor ve onay aldıktan sonra sizin önünüze geliyor.

Şu anda Microsoft sistemler de aynı sistemi kullanıyor. Windows 8 ve sonrası versiyonlarda bu şekilde çalıştırabileceğiniz uygulamalar yükleyebiliyorsunuz. iş yerinde Microsoft sistemli bir bilgisayarım var. İki tür uygulama görüyorum. “Desktop versiyon” ve “mobil versiyon” O anda ikisi de yüklü, biri çalışıyor diğeri ne yapıyor gibi bir sürü sorular… Yani sistemin tam olarak Apple gibi çalışabilmesi için çok yolu var gibi.

Microsoft sistemlerde kullanılan çoğu uygulama artık Mac sistemlerde de mevcut. Bu yüzden Mac kullanmıyorum çünkü kullandığım uygulamanın Mac versiyonu yok demeyin. Çok önemli bir çok uygulamanın Mac versiyonları mevcut. Olmayanlar için de mükemmel alternatif yüklemeler bulabiliyorsunuz.

Fiziksel Özellikler?

Apple bilgisayarların fiziksel görünümü konusunda ters bir yorum gelebileceğini sanmıyorum. Çok güzeller ve inanılmaz sağlamlar.

Şöyle bir örnek vermek istiyorum. İlk aldığım MacBook Pro 2009 yılında bir sabah arabamın bagajından çantamı çekerken fermuar açık kaldığı için biraz hızlı çektiğim için resmen havalandı. Yere düşmesi neredeyse 2 saniye sürdü, o kadar yani…

Bilgisayarıma hiç bir şey olmadı. Bilgisayarı açtım ve kullanmaya devam ettim. Aynı sene kışın çantamdayken ayağım kaydı ve çantamın üzerine kapaklandım. Sonuç aynı… Bilgisayarda çizik yok…. Sağlam diye bilgisayara golf sopası ile dalın demiyorum tabi ama muadillerine nazaran pert olma ihtimali şoförü yakın derecede.

İkinci el?

En sevdiğim yönlerinden biridir bu. Sebep her ne olursa olsun, kaç sene sonra satmak isterseniz isteyin mutlaka alıcısı vardır ve hatırı sayılır bir fiyata satarsınız. Sadece bir süre bekletir. Ama sonunda mutlaka alıcısını bulur.

Hiç mi kötü yanı yok?

Maalesef her şeyde olduğu gibi Apple bilgisayarların da kusurları var. Öncelikle her ne kadar çok kaliteli bir yapıya, tasarıma ve sağlamlığa sahip olsalar da, fiyatları çok yukarda. Bu kalitede iyi bir marka araştırması yaptığınızda bir çoğu halen bu fiyatların aşağısında kalabiliyor.

Diğer bir konu ise oyunlar. Piyasadaki oyunlar arasında popüler olanların neredeyse hiç biri denebilecek kadar az bir miktarı, yani çok azını Apple sistemlerde oynayabiliyorsunuz. Aslında AppStore ‘a baktığınızda yığınla oyun bulabiliyorsunuz. Ama işte gidip bir GTA oynayamıyorsunuz 🙂

Son olarak aklıma gelen, yukarıda da bahsettiğim, ikinci elleri de iyi fiyata gider ama biraz bekletir. Beklemeden satmak isterim fiyat önemli değil diyorsanız o başka…

Sonuç olarak

Normalden profesyonele her profile hitab eden ürün yelpazesi var. kullanımı çok kolay ve hatta eğlenceli diyebilirim. Yalnız önemli bir ayrıntı cihazlar çok pahalı. Yani ikinci elleri bile normalde sıfır bilgisayar seviyesinde. Ama aldıktan sonra istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz.

 

Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.