Çocuklara özel cihaz

Aslında konu o kadar kritik ve önemli bir konu. Sırf bu yüzden başlığı yazmam bile bir 10 dakika sürdü diyebilirim. En sonunda böyle bir başlık attım umarım anlaşılır olmuştur.

Pek tercih sebebi olmasa da çocuklarımıza telefon veya tabletlerimizi verebiliyoruz. Bazılarımız -yaş durumuna göre- çocuklara ait olan cihazlar da alabiliyorlar. Belki size ters gelebilir ama ben belli bir yaş sonrası özellikle tablet ve bilgisayar kullanımında çocuğa özel sadece onun kullanabileceği bir cihaz sağlama taraftarıyım.

Sebebi ise tamamen başlıkla ilgili, uygun olmayan içerik ve aktivite kontrolünü sağlayabilmek. Kendi cihazlarımızı çocuklarla ortak kullandığımız zaman cihazı ve dolayısı ile bizim görmemizde sakınca olmayabilecek içeriği ve uygulamaları da çocuklarımıza teslim etmiş oluyoruz. Bu yüzden eğer çocuklara özel bir cihaz sağlama imkanınız var ise bunu yapmanızı öneriyorum.

Ortak kullanılan cihazlarda güvenlik önlemleri alınamaz mı?

Evet kesinlikle bu mümkün. Fakat şartlar uygun olmayabiliyor. Mesela tüm güvenlik ve profil ayarları çalıştığınız firma tarafından kullanılan bir cihaz sahibiyseniz cihazınızda böyle bir değişiklik yapamayabiliyorsunuz.

Cihazınız bu şekilde kontrol edilmiyor olsa bile içindeki bileğilerin güvenliğini riske atmamak adına genelde bu cihazlarınızı bilinçsiz kullanımdan uzak tutmayı tercih edebiliyorsunuz. Yani yapsanız iyi olur…

Bunu platform bağımsız söylüyorum. Her platformun kendince bir ebeveyn kontrol sistemi mevcut. Yapabildikleri de az çok aynı. Bu yüzden size şu platformda işler daha iyi gidiyor diyemem. Ama genel mantık tüm cihazı sizin onayınız olmadan içerik, uygulama, erişilebilirlik, güvenlik gibi temel ve önemli fonksiyonlarına dokundurmamak ve her şeyin istediğiniz standardlar içerisinde olmasını sağlamak.

Bunu ortak cihazlarda sağlamak çok zor. Denedim ordan biliyorum. Bir gün mutlaka bir hata yapıyorsunuz ve çocuğunuz bir şekilde sizin eriştiğiniz içeriğe erişme şansı yükseliyor. Eğer ikinci bir cihaz alamama durumunuz varsa platformlarda bulunan kontrollü profil yaratma yönergelerini dikkatli bir şekilde uygulamanızı öneriyorum.

Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.