Aslında bu başlık “teknoloji” adı altında sayısız alt başlıklara ayrılabiliyor.

Bu konuda çocuklu çocuksuz hemen herkesin mutlaka bir fikri var. Olması da doğal tabiki. Bu doğal ortamda ben de bir kaç kelime etmek istedim. Öncelikle teknoloji dendiğinde aklımıza ne geliyor merak ediyorum.

Teknoloji wiki de şöyle geçiyor :

Teknoloji (“zanaat bilimi”, Yunanca τέχνη, tekno, “zanaat, beceri, el sanatları”; ve -λογία, -loji[3]) mal veya hizmetlerin üretiminde veya buna yönelik amaçların gerçekleştirilmesinde kullanılan beceriler, yöntemler, işlemler, tekniklerin derlenmesi veya bilimsel araştırmalardır. Teknoloji teknikler, süreçler vb. bilgiler olabileceği gibi makineler, bilgisayarlar, çeşitli cihazlar ya da fabrikalarda yerleşik olarak bulunabilir. Bunun gibi şeyleri bir birey ayrıntılı bilgi olmadan çalıştırabilir.

Yani kelime aslında çok daha genel bir alana yayılıyor ama biz normal olarak onu en popüler hali ile ele almaya çalışıyoruz. Bu yüzden başlığımda geçen “teknoloji” kelimesi bu yazı boyunca internet, telefon, bilgisayar, tablet ve ilgili servislerin kullanılması ile ilgili konulara atıfta bulunacak.

Buraya kadar aynı fikirdeysek, aslında son paragrafta söylenebilecek sonuç cümlesini hemen söylemek istiyorum. Eğer çocuklarınız teknolojiyi, kendilerini ve çevresindekileri tehlikeye atmayacak derecede kullanıyorsa onları rahat bırakınız.

Eğer bazıları gibi, rahat(!) bir nefes, almak uğruna çocuklarınız sizden ilgi bekledikleri zaman ellerine telefon vb cihazları veriyor yada tv, oyun konsolu gibi cihazların karşısına oturtuyorsanız, sizin yaptığınız çocuğunuzu teknoloji ile tanıştırmak yada kaynaştırmak değil, onları tam da size ihtiyaçları olduğu zamanlarda yalnız bırakmak ve potansiyel zombiler yetiştirmek oluyor.

Bu tür bir etkileşime zaten biz de karşıyız. Diğer taraftan teknolojiyi bilinçli bir şekilde mevcut bir takım ihtiyaçları karşılamak adına pratik bir araç olarak kullanmanın yolları da mevcut.

Günümüzde aradığınızda kolaylıkla bulabileceğiniz bir çok uygulama sayesinde çocuklarınızın düşünme, çözüm bulma, yaratıcılık kabiliyetlerinin geliştirilmesine destek olabiliyorsunuz.

Bence ve özellikle de şu devirde çocukları teknolojiden soyutlamaya çalışmaktan daha saçma bir şey olamaz. Bizim yarım yamalak anlamaya çalıştığımız bir çok şey aslında onların doğal eko sistemi. Sizin evde lafı bile geçmiyor olabilir ama okulda parkta bahçede bu konular çok yoğun bir şekilde konuşuluyor ve uygulanıyor. Siz onları, çok iyi bir şey yapıyormuş gibi, uzak tutmaya çalıştıkça onlar daha da bilinçsiz bir şekilde o dünyaya dahil oluyorlar.

Başkaları tarafından bilinçsiz bir şekilde yönlendirilmeleri yerine faydaları ispatlanmış yöntemlerle teknolojiyi nasıl daha faydalı bir şekilde kullanabileceklerini öğretmemiz gerekiyor. Yazımın başında da söylediğim gibi kendilerine ve çevrelerine zararları olmayacak bir şekilde bilinçli bir şekilde öğrenmeleri gerekiyor.

There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.