iPad ve iPhone üzerinde çocuk kontrolü

Yakınlarda bir yazı yayınlamıştım. Çocuklara özel sadece onların kullanabilecekleri bir cihaz olmasının daha iyi olabileceğinden bahsetmiştim. Bu yazıda da çocuklarınıza özel bir cihaz aldığınızı ve gerekli kontrolleri yapabilmek adına neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Bu yazıda sadece iPad ve iPhone cihazları için bir takım bilgiler olacağından doğal olarak IOS sistemler ile ilgili detayları göreceksiniz. Android sistemlerde de benzer özellikler ve ayarlamalar olduğunu bilmenizde fayda var. O sistemler için de ayrı bir yazı hazırlarız.

Şimdi kontrollü kullanım için aşağıdakileri yapmanız yeterli :

  1. cihaz çocuğuna ait olacağından daha etkili bir koruma için sadece çocuğunuza ait bir Apple ID oluşturmuş olmanız gerekir.
  2. Bu Apple ID yi sonrasında Apple sistem üzerinde kuracağınız Aile grubuna dahil etmelisiniz. Bununla ilgili detaylı bilgiyi şuradan alabilirsiniz.
  3. Yukarıdaki işlemleri tamamladığınızda ve cihazı çocuğunuzun Apple ID is ile kurduğunuzda cihazınızda Ayarlar > Genel > Sınırlamalar alanına gidin
  4. ilk açtığınızda sistem sizden bu alana girebilmek için bir pin kodu ayarlamanızı isteyecek. Bunu sadece sizin ve Aile grubundaki diğer ebeveynler bilmeli.
  5. pin kodunu yaraladıktan sonra açılan sayfada bir dolu ayar göreceksiniz. Varsayılan olarak tüm her şey ulaşılabilir olacaktır.
  6. Sırasıyla bir kategorize etme durumu farketmişsinizdir. Önce Uygulamalar, içerik, gizlilik, yapılabilecek değişiklikler, ve oyun merkezi ayarlarını görebilirsiniz.

Bundan sonrası sizin tercihlerinize göre şekillenecek. Çocuğunuzun ne yapması gerekiyorsa onun için gereken optimum erişilebilirliği sağlayabilirsiniz. Bu karar size kalmış.

Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.